Smeri: 10 Prve ne pozabiš nikoli (IV WI5), 11 Deklica kača / Angleška smer (VI-/IV do V), 11a Škropilka ( V+/IV-V), 12 Mezinčkov triunf (V/AI4), 13 Velika grapa (IV+/?), 14 Razmera je (V WI5)
Opis: V zatrepu doline Vrat nam desno od prevala Luknja pade v oči stena, za katero pravijo, da je najstrmejši travnik v slovenskih gorah. Na račun lepših, višjih in manj poraščenih sosedov stena poleti sameva, pozimi pa se lahko ob dobrih razmerah spremeni v primerno destinacijo ljubiteljev plezanja po strmem snegu. Daljnega leta 1962 sta to izkoristila Ljubo Juvan in Tone Sazonov – Tonač, sredi decembra leta 2009 pa je stena padla v oči dvema z datumi neobremenjenima Angležema, ko sta ugotovila, da so razmere v severni steni Triglava neprimerne za plezanje. Prepričana, da ponavljata eno od starih smeri, sta sledila idealni liniji v najbolj strmem delu stene in tako obrisala prah, ki se je verjetno nabiral v steni od leta 1976, ko je bila pozimi ponovljena smer Velika grapa. Dobre razmere so proti koncu januarja leta 2010 pritegnile slovenske plezalce, preplezane so bile še tri zanimive nove smeri.
Dostop: Od Aljaževega doma v Vratih sledimo poti za preval Luknja, pri bivaku (Bivak pod Luknjo, 1480 m) zavijemo desno pod steno, okrog 1.5 h.
Sestop: V območju poti, ki pelje z Bovškega Gamsovca na preval Luknja (1758 m) in naprej proti Vratom, okrog 2.5 h.
Opombe: 14.1.2014; Po več kot treh letih od predstavitve stene Bovškega Gamsovca na spletišču in objave plezanja angleških plezalcev po mogoče novi smeri v območju izrazite razčlembe se je oglasil eden od avtorjev te smeri in njen idejni oče Janez Rupar. Razjasnil je zgodovino le-te, na črno beli fotografiji priložil star vris smeri in dodal opis s potrebnimi podatki. Ker sta s Šteblajem takrat imela pripravljeno tudi ime smeri je pošteno, da stoji to na pravem mestu (smer št. 11).
Plezanje je ob neprimernih zimskih razmerah lahko zelo nevarno zaradi nevarnosti plazov in vprašljivega varovanja v slabem snegu.
Viri: Arhiv urednika in obstoječa vodniška literatura.
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Adrian Nelhams, Albin Kapitan – Kapetn, Andrej Erceg – Crni, Franci Savenc, Gašper Stopar, Gregor Piskar, Janez Rupar, Janez Ziherel, Jože Mihelič, Jože Rakušček – Cerkovnik, Marko Makuc, Marko Prezelj - Mark, Matjaž Jeran, Miro Pogačar, Tanja Menegalija, Tina Leskošek, Tomaž Jakofčič – Jaka, Tomaž Pahor, Urban Golob in Viktor Relja …
Uredil: Peter Podgornik