Smeri: 1 Sestopna (II), 1 a Rota virus ( V/II-IV+), 2 Lonca ( V/IV-V), 2a Špica (V/III-IV), 3 Direktna smer (VI-/ III-IV), 3a Sendvič za Batmana (III/3), 4 Kaminska smer (III-IV), 5 Smer po razu (V+/III), 5a Šolska smer ( V+/II), a Črnuška diagonala (VI+), ab Črnuška diagonala z direktno varianto ( V+ Marko Čar (z desko)), ? bc Tomplak / Kavčič ( Nova smer je v pripravi ... Boštjan Tomplak in Toni Kavčič)
Smeri (problemi): neznana ?)
Opis: Ker sta Plaski Vogel in Travnik v plezalskih očeh tesna soseda, ju bomo predstavili v enem poglavju. Gre za gore brez označenih in zavarovanih poti, zelo spoštovane pri ljubiteljih brezpotij, kar daje vrhovom zaradi malega obiska še poseben čar. Plezalcem sta znani steni iz trentarske strani, s manj znanimi, srednje težkimi plezalnimi smermi, katerim so se v zadnjih desetletjih pridružili še zahtevni smučarski spusti. Steno Plaskega Vogla in Travnika loči sedlo in grapa z dolgim snežnim jezikom v vznožju, kar nam bo ločnica med dvema stenama. Tudi v steni Travnika je žal preplezanih nekaj smeri za katere poleg opisa nimamo točnih podatkov kje potekajo. Za večino smeri je skupen dostop do pod stene, sestop z vrha pa ponuja plezalcem, ki jim je izhodišče za plezanje v Trenti več možnosti (Sestopna smer v Plaskem Voglu in pa brezpotje skozi Travnikovo-Travniško dolino do stika z potjo po kateri prideš v Vrsnik-daljša).
Dostop: Glavno cesto zapustimo v vasi Soča, od koder nadaljujemo še okrog 8 km po ožji cesti mimo vasi Vrsnik vse do vasi Na Skali. Rampa nam da vedeti, da bomo kljub cesti, ki pelje vse do Dola pod plazmi morali naprej peš (TNP). Tik pred vasjo Na Skali (višina okrog 1000 m) zavije na močnem ovinku desno še ena zaprta cesta, ki ji nekaj časa sledimo, potem pa sledimo stezi po gozdu, ki nas pripelje do stika ceste, ki se malo naprej konča ob značilnem balvanu pri potočku (Dol pod plazmi, višina okrog 1395 m). Pred nami se visoko na desni vidi stena Plaskega Vogla in Travnika. Steza pelje nekaj časa ob potoku navzgor, na kar pridemo na čudovito ravan imenovano Ravni dol (1460 m). Od tu skozi bukovo grmovje in rušje, desno ob plaznem žlebu v smeri melišča pod steno (Plazijanske lope). Tik nad nami je severozahodna stena Plaskega Vogla, desno pa severna stena Travnika, okrog 2 h iz vasi na Skali.
Sestop: Iz vrha Plaskega Vogla sledimo ostremu grebenu proti vzhodu do globoke škrbine, od koder sestopimo okrog 50 metrov po žlebu na drugo (južno-bohinjsko) stran gore. Sledimo melišču, drnu in travnatim policam proti vzhodu, na kar dosežemo spet vršni greben od koder sledimo Sestopni smeri preko desnega dela stene (dol gledano). Med lažjim plezanjem dosežemo melišča pod steno (Plazijanske lope), od koder sestopamo med rušjem in po sledovih lovske poti proti Ravnemu dolu, okrog 2 h. Pri plezanju v desnem delu stene Plaskega vogla in Travnika je možnost sestopa tudi Zahodna smer v Travniku (smer št. 8 v severni steni Travnika). Iz vrhov Plaskega Vogla in Travnika je možno sestopati po brezpotjih (lepo opisanih v vodniku Brezpotja-Vladimir Habjan, Sidarta 2009), ki te pripeljejo do bohinjskih izhodišč ali pa v Vrsnik na trentarsko stran.
Problemi
V steni Plaskega Vogla sta po skopih podatkih plezala Jožica Marn in Vili Hufnagel, 23. 9. 1949. Poteka smeri ni bilo mogoče ugotoviti (PV 1952,171 – reg).
Uredil: Peter Podgornik