Smeri: 01 Vesolje veselja ( VI-/V-), 1 Žabji krak (Z+), 2 Žabji skok (I), 3 Zanka (IV), 4 Kamba ( S5 zgoraj), 5 Južni raz (IV/III), 6 JV greben (III), 7 Grapa (III+/III-), 8 Centralna smer (IV+), 9 Na vzhod (IV+), 10 Severni greben (lahko … krušljivo V vsakem primeru je ta kratek greben le vršni del SV ali SZ grebena. Splezan je v različnih variantah; nekateri ga plezajo v območju grebena)
Opis: Tako kot številne visoke gore, izstopa tudi Razor z svojo vršno glavo, na območju katere se združijo stene in grebeni, ki ga obkrožajo.
Na severni strani se na kratkem prostoru ob Severnem grebenu spaja z visoko steno nad Krnico, ko pa se zavrtimo okrog nje, dobimo zbirko sten, vesin in grebenov, kjer ne manjka plezalnih in alpinistično smučarskih smeri.
Levo od zavarovane planinske poti, ki pripelje s Kriških podov preko sedla Planja v zatrep Mlinarice, se skriva severozahodni del stene Razorja. Na skrajno levi strani jo straži zvoniku podoben Turn pod Razorjem, na desni pa plezalno dobro raziskana zahodna stena Lešerjeve peči. Sedanja pot je speljana po gradinah-prehodih Trentarjev, ki so s korita Mlinarice sledili gamsom proti sedlu Planja. V družbi z njimi je steno levo od poti in naprej po južnem grebenu kot prvi turist plezal že Julius Kugy. Z razvojem alpinističnega smučanja je ta stena postala zanimiva za ljubitelje strmih zavojev, ki komaj čakajo na primerne razmere. Zaradi resnosti terena so alpinistično smučarske smeri v glavnem zahtevne, speljane so v divjem okolju in primerne le za dobre poznavalce te dejavnosti.
S sedla Planja vodi na Razor edina zavarovana pot, tam kjer se okrog sto metrov pod njim približa grebenu in zavije levo proti vrhu, izstopa na desni razpotegnjen greben, ki se spušča proti Kriškim podom. Neizrazita grbina, nekje sredi spuščajočega se grebena je Vrh Žlebičev, jugovzhodni podanik mogočnega Razorja, dosegljiv z lažjim in izpostavljenim plezanjem. Z grebena pada proti jugu strma stena, le-ta je v vpadnici zadnjega grebenskega vrha najvišja. Tu se obrne proti vzhodu in se na drugi, severni strani postopoma zlije s strmim pobočjem, ki se zaključi ob severnem grebenu vršne glave Razorja.
Opombe: Smeri št. 5, 7 in 8 so vrisane približno - informativno.
Smer št. 23 - Kamniški jezik prihaja iz severne stene (nad Krnico).
Viri:
Uredil: Peter Podgornik