Smeri: 1 Tožbar – Kugy (2-3 h Anton Tožbar in Julius Kugy), 2 Centrana smer (III/4), 3 Raz iza Kanje (II-III), 4 Tepkovec (III+), 5 Krivic, Dobrin, Župančič (II), 5a Zakrivljeno palico v roki ( M4+), 6 Tonačeva (II-III), 7 Zimska varianta ( 45°)
Opis: Dodano - januar 2024;
Severno-zahodna stran Bavškega Grintavca je prepredena z strmimi razi in številnimi grapami. Dominira nad nizko dolino Bavšica; pot do nje vodi najprej skozi strmo dvigajoči in poraščen gorski svet, nad katerim prideš v teren trav, melišč, snežišč...
Eden od zgornjih treh posnetkov (zimski) prikazuje plezalne smeri - rdeča barva, smeri spustov alpinističnih deskarjev in smučarjev pa modra barva.
Dostop:
Po planinski poti, ki pelje iz doline Bavšica na Bavški Grintavec: steza se dviguje mimo zapuščene PL. Bukovec in navzgor v smeri špičaste Kanje. Na območju le-te, oziroma nižje poiščeš izbrano smer plezanja, smučanja... Čas pristopa je okrog 2.5 h, vzpona do področja Kanja je okrog 1000 metrov - glej mapo.
Sestop:
Z grebena ali vrha je na razpolago več možnosti sestopa – glej mapo; do izhodišč te čaka okrog +/- 1800 metrov sestopa in kar nekaj ur hoje - odvisno od razmer in izhodišča (najkrajši sestop pelje z vrha v Bavšico ali pa v vas Soča).
Opombe: Verjetno najdaljša drsalnica v primorskih gorah - z dobrim koncem.
Pred leti je zimskemu obiskovalcu (Jožko Mihelič – Mhelč iz Bovca) zdrsnilo na grebenu med B. Grintavcem in M. Grintavcem. Odpeljal se je daleč v dolino preko SZ ostenja in se ustavil, gor gledano, v grapi, desno od Planine Bukovec (okrog 50 m nižje od koče). V toboganu je premeril okrog 950 m višinske razlike, pot zdrsa pa je bila dolga okrog 1800 m.
Severozahodno ostenje Bavškega Grintavca ponuja poleg plezalnih vzponov odlične pogoje ljubiteljem zahtevnih spustov s smučarsko desko in na smučeh.
Deskanje in smučanje po zgoraj označenih smereh zahteva vrhunsko obvladanje te dejavnosti in ni primerno za večino turnih smučarjev, ki v zmerom večjem številu zahajajo pozimi in spomladi uživat po belih strminah.
Viri: Pri zbiranju podatkov za smeri v SZ steni so pomagali: Boro Krivic, Iztok Ipavec, Jaka Ortar, Jelko Flajs, Marko Kern, Marko Koren, Primož Vrhovnik, Simon Čopi, Sebastjan Domenih,Tone Sazonov - Tonač, Vid Dakskobler...
Uredil: Peter Podgornik