Stene: Južna stran, Severna stran
Opis gore: Ko se od globoko spodaj, iz Baške doline pripelješ po strmi in ozki cesti ob vodotoku Koritnica proti vasici Rut, sredi katere kraljuje poleg vaške cerkve ogromna stara lipa, se ti zdi, da si prišel v drugi svet. Naenkrat je konec neke utesnjenosti, pred tabo se odpre gorska ravan z urejeno vasico na robu travnikov, obdanih z bukovim gozdom, ki se dviguje in nadaljuje z gosto rušo vse do pod roba, kjer se bleščijo skalne peči. Številne strme grape se dvigujejo med rušo vse do travnatih strmin vrhnjega slemena.
Počutiš se kot v polovični areni: levo zadaj se skriva Rodica, najbolj izstopa Novi vrh, sledi malo nazaj potisnjen Raskovec in desno masiven Matajurski vrh.
Po makadamski cesti med Grantarskim in Rutarskim gozdom se lahko hitro približaš izbranim ciljem, drugo možnost ti ponuja planinska pot iz Ruta proti Rodici.
Čeprav gre za plezalno manj zanimiv vrh, si Rodica zasluži kratek opis, saj predstavlja enega od vrhov v grebenu Tolminsko Bohinjskih gora, na katerega vodi iz vasi Rut markirana planinska pot. Le-ta se na vrhnjem grebenu priključi Slovenski planinski transvenzali, po kateri lahko v smeri proti vzhodu dosežemo vrhove Peči (Novi vrh, Raskovec, Matajurski vrh, …). Kljub dejstvu, da ne vodi pot na nobenega od omenjenih vrhov, ampak poteka v njihovi bližini, so veščim gornikom lahko dostopni. Plezalcem, ki zaidejo v težave, lahko omogoči omenjena pot varen sestop v dolino. Planinskih koč in bivakov ni v bližini, poleti je potrebno računati na teren brez vodnih virov.
Nekoč je potekala preko sedla čez Suho, levo od Rodice ena glavnih transportnih poti železa iz bohinjskih fužin proti Furlaniji (furlani pa so iz Laškega Rovta gnali živino pod Matajurski vrh).
Rodica je mogoče bolj vabljiva pozimi, saj ponuja možnosti turnim in alpinističnim smučarjem. Gotovo je bolj obiskana s severne, bohinjske strani, kjer ne manjka čudovitih smučarskih terenov. Po znanih podatkih je poleg že znanih turno smučarskih smeri na vsaki strani Rodice po ena zahtevnejša smučarska smer. Z gotovostjo trdim, da je bila proti jugu odpeljana še kakšna strma smučina, ki je ostala v spominu le izbrancem.
Leta 1977 sta z vrha Rodice, po osrednjem žlebu imenovanem Runža, opravila prvi smučarski spust Bogomir Humar in Stane Ortar. Takrat drzno dejanje začetnikov alpinističnega smučanja, ki sta s kratkimi, doma odrezanimi smučmi opravila prve strme zavoje proti Grantu in Rutu je sedaj s sodobnejšo opremo, boljšo pripravljenostjo in vedenjem, da se da, gotovo veliko lažje.