Smeri: 1 Zimska smer (50°/40°), 2 Zahodna smer (50°/40°do 45°), 3 Enakonočje (III+), 4 Vroča grapa (III/II), 4a Novoletna varianta (III), 5 Raz male Lili (IV+/ II-III), 6 Sončna smer (60°/30° do 50°), 6a Varianta Sončne smeri (45°), 7 Tantadruj (IV/III), 8 Božična smer (III/40°), 9 Vzhodna grapa (III/30°do 45°), 10 Odcepljena grapa (III/30°do 45°), 10a Stebričasti raz (IV+/ II- III), 10b Pozabljeni raz (IV-/II - III), 12 Poslednji Mohikanec (30-45°)
Opis:
Plezalno najbolj mikaven in hitro dostopen je del stene nad Rutom, povezuje ga kratek vrhnji greben med Malim Matajurskim vrhom na levi in glavnim vrhom na desni. Gotovo je stena zanimivejša pozimi, ko sneg prekrije rušnato strmino in napolni grape. Sončna lega omogoči dokaj hitro preobrazbo novozapadlega snega, kar plezalci in alpinistični smučarji pridno uporabljajo. Običajno so smeri v levem, bolj zahodnem delu stene obilnejše obložene s snežno odejo.
Dostop: S Koritnice v Baški dolini navzgor po asfaltni cesti do vasi Rut, naprej po gozdni cesti za Rodico, parkirišče pri rampi (na razširitvi gozdne poti, ki vodi levo proti Pl. Razor). Od tu dalje peš po cesti do križišča gozdnih cest. Kod bomo naprej, je odvisno od izbranega cilja, dostopi pod smeri v jugozahodni in južni steni so različni.
a) Za smeri št. 1 in 2: malo naprej, desno od vpadnice dostopne grape pod Južno steno Novega vrha, se odcepi navzgor gozdna vlaka (ožja cesta). Po njej diagonalno desno navzgor skozi gozd, do edinega ovinka v levo in naprej do konca vlake. Skozi gozd na levi hitro dosežemo spodnje melišče/snežišče, ki je v bistvu konec Jakarjevega peska. Višje se odcepijo desno možnosti za pristop pod smeri št. 1 in 2. Od tu okrog 150 metrov desno skozi gozd na drugo manjše plazišče. Tu se iztekajo plazovi iz Zimske in Zahodne grape. Pozimi je možno izpod teh smeri tudi prečenje desno pod smeri št. 3, 4 in 5.
b) Za smeri št. 3, 4 in 5: na križišču gozdnih cest (levo pot na Rodico) zavijemo na desno. Lepi gozdni cesti sledimo vodoravno desno do grape/ožji snežni jezik, ki je v vpadnici vrha levega dela jugozahodne stene Malega Matajurskega vrha. S ceste navzgor po gozdu do omenjene grape, ki ji sledimo do vstopa v izbrano smer.
c) Za smeri št. 6, 7 in 8: na križišču gozdnih cest (levo pot na Rodico) zavijemo na desno. Lepi gozdni cesti sledimo vodoravno desno do vpadnice izrazitega rebra, ki se z Matajurskega vrha spušča navzdol in konča s trikotno skalno steno tik nad gozdno mejo. Levo od omenjenega rebra je širše melišče/plazišče. S ceste skozi gozd do plazišča in navzgor pod izbrani cilj.
č) Za smeri št. 8, 9 in 10: na križišču gozdnih cest (levo pot na Rodico) zavijemo na desno. Lepi gozdni cesti sledimo vodoravno desno do njenega konca pred Tomčevo grapo. Tu ujamemo stezo, ki se vije navzgor po gozdnem rebru na levi strani grape, mimo ostankov ruševin starega senika. Pod skalno zaporo zavije steza desno čez grapo in nadaljuje po pobočju do sedla med Matajurskim vrhom in bližnjim travnatim vrhom Bizle. Nad nami se odpre pogled na izbrane cilje …
Sestop: Za smeri, ki končajo v levem delu jugozahodne stene, je najprimernejši možen sestop v območju Zahodne ali Zimske smeri (težave okrog II, v snegu 50°/40°), pozimi je potrebna previdnost zaradi plazov, opasti ... Do njih pridemo v območju planinske poti za grebenom ali po samem grebenu, ki je pozimi plezalno bolj zanimiv. Po plezanju v desnem delu JZ stene je najboljša možnost sestop po Odcepleni grapi.
Opombe: Fotografija v kopnih razmerah prikazuje vrhnji del jugozahodne stene Matajurskega vrha. Smeri od 1 do 9, označene z belo barvo najdeš v poglavju Južna stena.
Viri: Viri: Arhiv urednika in obstoječa vodniška literatura
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Bogdan Brišar, Bogdan Jež, Bogomir Humar, Borut Črnivec, Boris Sedej, Cveto Zgaga, Darko Podgornik, Davorin Žagar, Edo Kozororg, Ivan Čufer, Jaka Ortar, Janez Javoršek, Janko Humar, Jože Makuc, Jožko Daskobler, Iztok Ipavec, Luka Ambrožič, Marko Gasparič, Marko Leban, Marko Makuc, Milan Velikonja, Milko Lesjak, Miranda Ortar, Miro Fon, Peter Mežnar, Radovan Lapanja, Rok Kurinčič, Simon Markočič, Tone Črv, …
Uredil: Peter Podgornik