Smeri: 1 IV. in V. špica ( IV. in V. špica (1889 m in 1844 m) nista bili preplezani vse do leta 1896), 2 III. špica ( Adolf Gstirner omenja v članku), 3 II. špica ( Verjetno so jo najprej preplezali domačini), 4 I. špica ( Podatki iz članka Adolfa Gstirnerja v Zeitschrift des Deutschen und Oesterreichischen Alpenvereins (letnik 1901))
Opis: Na vzhodni strani Rabeljskih špic je jasa sredi macesnovega gozda, tik pod špicami, izpod katerih se spuščajo melišča do neposredne bližine jase, kjer je včasih stala planina Kolja jama (Alpe di Rutte). Voda je do nje prihajala iz izvira pod steno II. špice, speljana po lesenih žlebovih in ceveh do lesenih korit na planini. Pred več kot sto leti je izvir vode izgubil moč in s tem je tudi planina počasi nehala z delovanjem. Kasneje je italijanska gozdna straža tam postavila zavetišče Capanna Cingue Punte, ki lahko samotnim obiskovalcem ponudi streho nad glavo. Del koče je zaklenjen, drugi pa odprt, ta ponuja možnost bivanja (miza, štedilnik, gole postelje …), pred kočo je korito s tekočo vodo.
Dostop: Dostopa iz Remšendola: Iz Remšendola vodita do planine Kolja jama (izhodišče za vzpone na Rabeljske špice iz vzhodne strani) dve markirani poti. Iz Remšendola se z gozdne ceste najprej odcepi pot z oznako št. 520. Ta pot, ki se zmerno vzpenja po pretežno gozdnatem pobočju, predstavlja običajen dostop do planine. Nedaleč od tega odcepa se od ceste odcepi druga pot, ki prav tako vodi na Koljo jamo (pot z oznako št. 518). Ta druga pot je bolj slikovita, vendar tudi izpostavljena. Že spodaj preči prepadna pobočja, kjer je speljana po ozki polici, nato pa poteka ob strmi strugi hudournika. Od parkirišča pred vstopom v Remšendol je do planine Kolja jama po omenjenih dveh poteh približno 1,5 do 2 uri hoje.
Dostop iz Malih Rut (Rutte piccolo): Na planino Kolja jama vodi lahka, označena pot št. 518. Pot se povzpne na sedlo Alpel, s katerega sestopimo sto metrov navzdol do planine Kolja jama. Iz Malih Rut je do planine približno dve uri in pol hoje.
Dostop iz Rablja: Po markirani poti št. 511 na Vraško škrbino (Portella, 1798 m) in nato proti severu po poti št. 520 po zložnem gorskem hrbtu na Veliki Šober (Monte Sciober Grande, 1853 m). Naprej po poti proti severu, kjer sestopimo na pl. Kolja jama. Iz Rablja na Veliki Šober tri ure in še pol ure sestopa do Kolje jame.
Sestop:
Opombe:
Viri: . Zeitschrift des Deutschen und Oesterreichischen Alpenvereins (letnik 1901) - Adolf Gstirner.
. Revija Alpi Giulie 1956, št. 1. (vir Carlo Chersi, članek Val Romana). Chersi omenja tudi zapiske v reviji Hochtourist (VIII, 1930), kjer je avstrijski plezalec Paul von Kaltenegger napravil do podtankosti povzetek opisanih vzponov v času med prvo vojno, ki so se kasneje žal izgubili.
. Guida dei monti D´Italia - ALPI GIULIE – Gino Buscaini 1974
Pri nastajanju članka ima posebno mesto Janez Turk, ki je zagotovo zelo dober poznavalec samotnih gora in raziskovalec starih virov, iz katerih črpa podatke, ki predstavljajo bazo gorništva na področju Rabeljskih špic.
Neprecenljiva je tudi pomoč štiriinosemdeset let starega alpinista Claudija Carratuja, ki je začel plezati na špice pred sedemdesetimi leti. Mandi, kot ga kličejo v Rablju, deluje kot živ leksikon. Plezati je prenehal pred par leti, z gorami pa živi vedno.
Pri zbiranju podatkov so aktivno sodelovali tudi: Jurij Rous, Loris Divora-Pippi, Roman Benet, Slavko Frantar-Čopk …
Uredil: Peter Podgornik