Smeri: 4 Severni greben (izpostavljeno), 5 Smučarski spust z rame 1700 m (45°/35°do 40°), 6 Zahodni greben (III)
Opis: Čeprav strma, predstavlja severozahodna stran Bucherja nad Gamsovim dolom šibko točko dostopa do markantnega Severnega grebena/raza, koder poteka po skromnih podatkih vzpon prvopristopnikov na vrh. Gotovo je strma zahodna gredina, ki te pripelje na Mali Bucher (1752 metrov), od koder se dviga markantni Severni raz, povezana s podobno na vzhodni strani gore (levi zatrep Remšendola). Gamsi, za njimi lovci, so za sabo privabili redke ljubitelje brezpotij. S katere strani je bil opravljen pristop prvih plezalcev pod Severni raz ni točno znano.
Zanimim je svojevrsten opis plezanja, kjer gre dejansko za prečenje Velikega Bucherja po ostrih prvopristopnih grebenih, ki sta ga opravila Mariana & Marko, ljubitelja samotnih gorskih brezpotji.
Dostop: S parkirišča na začetku doline Remšendol (854 m) slediš cesti in potem stezi (št. 511), ki pelje na sedlo Čez Stožje - Sella Ursic. Na višini okrog 1110 metrov dosežeš prvo goličavo sredi gozdnate pokrajine. Tu se zapusti območje steze št. 511 in usmeri levo v območju struge potoka proti Gamsovem dolu, med zahodno steno Bucherja na levi in severovzhodno steno Ruše na desni. Višje kmalu dosežeš ozko sotesko z stensko pregrado (pozimi zaledeneli slapovi) na levi. Ko si mimo te ovire se na levi, v pobočju Bucherja pokaže začetek ozke gredine, po kateri prideš na severozahodni, bolj severni grebena Bucherja. Slediš zahtevnemu brezpotju do samega grebena-višina okrog 1700 metrov. Malo višje na višini okrog 1752 metrov je točka imenovana Mali Bucher. Do grebena je možen tudi pristop po strmi rampi iz levega zatrepa Remšendola. Za dostop so potrebne vsaj dve uri hoje in lažjega plezanja.
Sestop: Obiskovalci Velikega Bucherja v mejah Severnega grebena običajno sestopajo v smeri vzpona, kjer je treba računati na okrog 4 ure plezanja in hoje do izhodišča. Malo težja možnost naj bi bil sestop po Južnem grebenu (glej Južni greben).
Opombe: Prispevek o plezanju po Severnem in Južnem grebenu na Veliki Bucher je bil zaradi pridobitve novih informacij dodatno urejen (8.5.2013) – urednik.
Viri: Arhiv urednika in obstoječa literatura
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Claudijo Carattu, David Sefaj, Franc Ferjan, Gerard Ploch, Georgij Hvala, Gorazd Gorišek, Igor Badalič, Ivan Razpet, Igor Zlodej, Lado Mrakič, Marko Kern, Matjaž Žagar, Mauro Cazzagon, Milan Velikonja, Poldi Komac, Robert Rot, Romaan Benet, Romano Lukež, Simon Markočič, Tine Cuder, Tomaž Kašca, Umberto Perissutti, Vili Černuta, Zlatko Koren …
Uredil: Peter Podgornik