Smeri: 1 V območju Italijanske poti (IV- (nova ocena T+)), 2 Direktna na IT pot (do 45°), 3 Ob SV grebenu (Z-), 4 Severni raz (IV/ostalo lažje), 5 Zimska smer (V), 6 Slovenska grapa (IV+), 7 Severozahodni greben (II)
Opis: Severna stran vršne glave predstavlja najšibkejši del Mangarta, to so s pridom izkoristili že domačini in prvopristopniki. Poleg dveh zavarovanih poti premore še par lažjih plezalnih smeri. Ko je gora zalita s snegom, se ta del običajno koristi kot zimski pristop v območju katerega potekajo zahtevni alpinistični smučarski spusti, ki se končajo na območju Mangartskega sedla. Od tam naprej postane svet turnosmučarsko zahteven, najbolj sta v uporabi spust skozi dolino Plazje proti Mangartskim jezerom in spust proti planini Mangart.
Ker je Mangart pogosto obiskan tudi s strani sosedov je težko reči, kdo je prvi smučal z njega. Vsaj približno so znani spusti Maura Rumeza iz Trsta, ki je bil gotovo viden predstavnik med začetniki omenjene aktivnosti na tem območju Alp. Pokojni Mauro je že leta 1991 smučal severno stran vršne glave Mangarta in strmine Travnika proti Jezerski dolini. Verjetno je edini smučal po Slovenski poti do rame na jugozahodnem razu in naprej v smeri Južni bok, in kot prvi južno stran Malega Koritniškega Mangarta.
V prispevku so večinoma predstavljeni spusti naših alpinističnih deskarjev in smučarjev, katerih odziv me je med pripravo gradiva prijetno presenetil. Ker je velikokrat linija spusta odvisna od količine in kvalitete snega je bilo poleg glavnih spustov napravljenih še precej variant.
Moj prispevek je zgolj informativne narave, poznavanje poteka smučarskih spustov je dobra informacija tudi za plezalce in izurjene ljubitelje brezpotji, ti lahko po zahtevnih alpinistično smučarskih smereh plezajo in uživajo vse do poletja.
Dostop: Med smučarji je zelo priljubljen pristop po dolini Plazje na severni strani gore, ki ponuja še pozno v pomlad ugodno smuko do doline, okrog 2 do 2.5 h do Mangartskega sedla (odvisno od razmer).
Možno je tudi s smeri Mangartske planine, okrog 2 h do Mangartskega sedla (odvisno od razmer).
Sestop:
Opombe:
Viri: Arhiv urednika in obstoječa literatura
Pri zbiranju podatkov za ostenje Mangarta so pomagali; Andrej Mesner, Andrej Terčelj, Borut Črnivec, Borut Žnidarčič, Domen Košir, Dušan Rijavec, Franci Savenc, Gregor Klančar, Igor Zlodej, Iztok Tomazin, Klemen Premrl. Leila Meroi, Luca Vuerich, Marjan Hočevar, Marko Humar, Marko Kern, Maja Lobnik, Marko Makuc, Miha Mihelič-Kaštnk, Miha Zupan, Milan Velikonja, Mitja Gleščič, Roberto dell Negro, Roman Benet, Romano Marka-Lukež, Robert Rot, Simon Čopi, Stefan Lieb, Tine Cuder, Tomaž Cingerle, Tomaž Kašca, Uroš Rupar, Zlatko Koren, Zoran Veljanovič …
Uredil: Peter Podgornik