Smeri: 3 Severozahodni raz (Italijanska smer) (IV/III), 3a Italjanska kuhinja (250 m), 4 Direktna varianta SZ raza (IV/III), 5 Varianta Direktne variante SZ raza (V / II - III), 6 Koritniška ( VI+/V-VI), 7 Prečenje stene-Zelene grede ( III/II), 7a Lajšta (V/5)
Opis: Porinjen iz glavnega grebena Loške stene proti dolini Loške Koritnice moli blizu Moreža špičasti Votli vrh z izrazitim severozahodnim razom, ki deli steno na severno in zahodno. V vpadnici raza ga podpira poraščen vrh, imenovan Ruševa glava (1606 m), raj za gamse in lovce, obdana z globokima grapama na obeh straneh. Gledano v steno vodi leva grapa, imenovana Veliki žleb, v vpadnici Konjske škrbine pod severno, temačno steno Votlega vrha, kjer so skozi stoletja gamsji mir občasno zmotili korajžni Ložani z različnimi nameni in potrebami, ko so sledili gamsjim stečinam do samega vršnega grebena.
Prijaznejša zahodna, popoldan s soncem obsijana stena, je v času med obema vojnama privabila prve plezalce. Italijanska naveza je pristopila v območju grape Pungart, desno od Ruševe glave po lovskih prehodih in preplezala lepo naravno linijo v območju severozahodnega raza.
Petindvajset let pred njimi je Tuma v družbi domačinov ob vzponu čez Loško steno in nadaljevanju po in ob grebenu do Plešivca v zapiskih omenil, da je Votli vrh še nepristopen in da bo vzpon iz Koritnice nanj prava veletura.
Dostop: Za dostop pod zahodno steno Votlega vrha (smeri od 3 do 7) lahko koristimo sledeči varianti, pri obeh je na izhodišču parkirišče:
a) Lahko začnemo pri odcepu ceste v Loško Koritnico (P). Po kolovozu se spustimo proti strugi Koritnice (pred sotočjem s Predilico) in na levi pod stajami odkrijemo mostiček (edini v bližini). Na drugi strani Koritnice prečimo levo v suho strugo (markacije) in nato takoj! strmo po rebru navzgor. Kmalu zasledimo kolovoz, ki se vije levo in nas popelje mimo tolmunov Kaludrice (markacije) in naprej mimo velikega balvana vse dokler se kolovoz ne konča. Tu prečimo levo čez v strugo, poiščemo lovsko stezico (ali iščemo najlažje prehode – območje V Pungrtu), ki vodi proti škrbini med Ruševo glavo in severozahodnim razom Votlega vrha, okrog 2 h.
b) Iz Loga pod Mangartom do elektrarne (P), kjer prečimo strugo (nekoč most) in nato čez travnik mimo vikenda naravnost navzgor proti steni, kjer ulovimo kolovoz. Pri ogromnem balvanu še naprej po kolovozu, ko se le-ta zgubi, prečimo levo čez v strugo, poiščemo lovsko stezico (ali iščemo najlažje prehode – območje V Pungrtu), ki vodi proti škrbini med Ruševo glavo in severozahodnim razom Votlega vrha, okrog 2 h.
Sestop: Z Votlega vrha v škrbino in naprej po izpostavljenem svetu na Morež.
Z Moreža je prvi del sestopa zahtevnejši (odvisno od letnega časa, razmer in kje smer konča). V primeru slabih snežnih razmer zna biti sestop zahteven zaradi nevarnosti plazov.
a) Ko si enkrat v lažjem svetu pod vršno glavo lahko nadaljuješ po dolinici Razór v smeri proti Prevalu (severovzhodno) in v območju poletne poti preko Bale v Bavšici, okrog 3 h.
b) Lahko tudi iskajoč logične prehode navzdol po brezpotju (južno, Stador na desni) proti Bali in naprej v Bavšico, okrog 2.5 h.
Iz Bavšice te čaka 4 km asfaltne ceste do stika z glavno cesto Bovec/Predel v Klužah...
Viri: Arhiv urednika, arhiv Alpi Giulie in obstoječa vodniška literatura
Pri zbiranju podatkov so pomagali:Aleš Koželj, Andrej Likar, Bojan Kurinčič, Darko Podgornik, Dejan Koren, Franc Malešič, Franci Savenc, Jože Makuc, Matic Obid, Miha Zupan, Milan Velikonja, Milivoj Bučan, Paolo Pezzolato, Romano Marka-Lukež, Tadej Golob, Tomo Kašca, Tone Škarja, Zlatko Koren…
Uredil: Peter Podgornik