Stene: Severna stena, Zahodna stena
Opis gore:
Porinjen iz glavnega grebena Loške stene proti dolini Loške Koritnice moli blizu Moreža špičasti Votli vrh z izrazitim severozahodnim razom, ki deli steno na severno in zahodno. V vpadnici raza ga podpira poraščen vrh, imenovan Ruševa glava (1606 m), raj za gamse in lovce, obdana z globokima grapama na obeh straneh. Gledano v steno vodi leva grapa, imenovana Veliki žleb, v vpadnici Konjske škrbine pod severno, temačno steno Votlega vrha, kjer so skozi stoletja gamsji mir občasno zmotili korajžni Ložani z različnimi nameni in potrebami, ko so sledili gamsjim stečinam do samega vršnega grebena.
Prijaznejša zahodna, popoldan s soncem obsijana stena, je v času med obema vojnama privabila prve plezalce. Italijanska naveza je pristopila v območju grape Pungart, desno od Ruševe glave po lovskih prehodih in preplezala lepo naravno linijo v območju severozahodnega raza. Petindvajset let pred njimi je Tuma v družbi domačinov ob vzponu čez Loško steno in nadaljevanju po in ob grebenu do Plešivca v zapiskih omenil, da je Votli vrh še nepristopen in da bo vzpon iz Koritnice nanj prava veletura.
Temačna severna stena je čakala vse do leta 1984, ko so mladi, trenirani plezalci iz postojnskega konca dokazali, iz kakšnega testa so.
Kljub temu, da je nivo preplezljivega danes precej višji in oprema veliko boljša, se v severni steni tega ne opazi, še vedno ostaja ena zahtevnejših skalnih sten v naših gorah, kjer so obiski zelo redki.
Zanamenje ob poti, spominska smer Jerneja Zaplotnika-Nejca, uspešnega plezalca, odpravarja (El Capitan, smer Salathe 1973, Makalu 1975–vrh, Gašerbrum I. 1977–vrh, Everest 1979–vrh) in pisca zelo priljubljene knjige Pot.
Fotografije iz arhiva: Francija Savenca, Petra Podgornika in Toneta Škarja