Smeri: 1 Kref (III), 2 Vrnitev obiskovalcev (V/5), 3 Lovska - Gamsje steze ( III / I - II), 4 Kačja slina (IV+ / 3), 4a Kačji strup (V/4), 4b Prečnica malih bogov (IV / 4)
Opis:
Gora z dvema vrhovoma se imenuje Vedinji vrh, ponekod pa je označen tudi kot Bedinji vrh.
Gledano iz Loške Koritnice je na levi od Vedinjega vrha skoraj raven greben, pod katerim je velika poševna gredina imenovana Goleževica, zato naj bi se ravni del grebena med Bavhom na levi in Vedinjim vrhom na desni imenoval Vrh Goleževice (2101 m).
Globoka škrbina desno od Vedinjega vrha se imenuje Konjska škrbina (najnižja točka v širokem grebenu Loške stene), po sočnih pašnikih na Bavški strani grebena so se nekoč pasli konji, po tem je tudi škrbina dobila ime. Vedinji vrh ima dva vrha, v škrbino med njima pripelje iz Loške Koritnice star lovsko pastirski prehod preko široke Kozje police pod njim, med njima poteka po izpostavljenem terenu tudi prečenje grebena. Škrbini se reče V zakladih, prehod so pastirji iz Bavšice zakladali s kamenjem, da niso ovce hodile na koritniško stran.
Steno – strmo pobočje, ki se spušča proti Loški Koritnici si najbolj zapomnimo po velikem svežem odlomu iz leta 2004 in po strmih grapah. Leva grapa (pod rumenim odlomom) se imenuje Mali žleb in izhaja iz Malih prodov, desna grapa (ob steni Votlega vrha pod Konjsko škrbino) pa se imenuje Veliki žleb in izhaja iz Velikih prodov (melišča nad potjo skozi Koritnico).
Dolgo je bil ta skrivnosten, odmaknjen svet rezerviran le za najbolj korajžne lovce in pastirje, pozimi leta 1982 pa sta Dušan Rijavec in Milan Velikonja preplezala smer Kačja slina, ki je kar dolga leta čakala na ponovitev, sedaj je v tem delu ostenja, ki je primerno bolj za zimski čas, še par novih smeri in variant.
Dostop: Iz Loga pod Mangartom, po makadamski cesti skozi dolino Loške Koritnice do rampe (P) pred železnim mostom (okrog 2 km - možnost parkiranja) - pozimi se običajno pusti avto pri elektrarni (okrog 800 metrov z glavne ceste). Naprej po makadamski poti do pod ostenja Vedinjega vrha.
a) ko pri široki suhi strugi zagledamo na desni strani globoko grapo (Veliki žleb), ki vodi pod mogočno severno steno Votlega vrha, ji sledimo (za smeri od 3 naprej), okrog 1 do 1.5 h.
b) približno deset minut hoje naprej se znajdemo pod drugo globoko grapo (Mali žleb) v vpadnici velikega rumenega odloma, po njej do vstopa (za smeri 1 in 2), okrog 1 do 1.5 h.
Sestop:
Za vse smeri na območju Vedinjega vrha velja, da se najenostavneje sestopa na drugo, jugovzhodno stran po razdrapanem terenu oziroma strmih snežnih pobočjih do dolinice imenovane Razór, po kateri sestopamo v smeri severovzhod in na njenem koncu dosežemo predel Lanževica med sedlom Čez Brežiče in Prevalo. Skozi Balo nadaljujemo v Bavšico, okrog 2 h. Nato pa še 4 km do glavne ceste Bovec/Predel v Klužah…
Viri:
Arhiv urednika, arhiv Alpi Giulie in obstoječa vodniška literatura
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Bojan Kurinčič, Darko Podgornik, Dejan Koren, Franc Malešič, Franci Savenc, Iztok Tomazin, Marko Gruden, Matic Obid, Milan Velikonja, Milivoj Bučan, Paolo Pezzolato, Romano Marka-Lukež, Tadej Golob, Tomo Kašca, Tone Škarja, Zlatko Koren…
Uredil: Peter Podgornik