Stene: Greben vrhov Loške stene
Opis gore: Najprej so ga spoznali lovci, gonjači in pastirji, ki so včasih na bavški strani lovili, brali zelišča in pasli visoko pod vrhovi in mestoma do samega grebena.
Prvi ga je opisal Henrik Tuma, ki je leta 1909 skupaj z domačini z Loga opravil prečenje z Vrh Rup in vse do Plešivca. Še isto leto se je povzpel na Vrh Krnice in na Morež z domačini iz Bavšice.
Kdo ga je prvi prečil v celoti ni znano … obstajajo pa podatki o prvih zimskih prečenjih.
Prečenje vrhov od Vrha Krnice na jugozahodni strani grebena do Plešivca na severovzhodni strani je lepa, dolga in dokaj zahtevna tura, namenjena ljubiteljem brezpotji, ki so plezalsko podkovani in primerno opremljeni. Zanimivo je poleti ali pozimi, vsekakor zahtevna tura, ki terja poleg plezalnih sposobnosti dobro kondicijo in občutek za orientacijo. Dobro je vedeti, da se giblješ v svetu brezpotja, brez vodnih virov in koč. Nekje visoko nad dolino, kjer je na eni strani strma, visoka stena, na drugi strani so dolga, razgibana, poraščena pobočja s krajšimi stenami in grapami. To je svet gamsov, kač, strel, orlov, redkih lovcev in samotarjev…
Lahko se ga lotimo iz smeri Kluž ali pa s prevala Čez Brežice, ki ga dosežemo po dolgem pešačenju iz Loške Koritnice ali iz Bavšice. V vsakem primeru nam ni nič prišparano, okrog 4 do 5 ur pristopa z veliko višinsko razliko med izhodiščem in grebenom.
Vsak umik z grebena je že tura zase, ki zahteva obvladanje brezpotja. Ostanki poti so vidni le z Vrh Krnice, Plešivca in Briceljka, kamor je nekoč vodila označena planinska steza. Bolje skrbijo za svoje steze lovci, ki poti vzdržujejo in nevarna mesta po potrebi zaščitijo.
Ker je grebensko prečenje tudi zanimiva vodniška tura, so po grebenu na določenih mestih rdeče pike/markacije, najtežja mesta kjer so možni spusti po vrvi naj bi bila opremljena s klini. V poletnem času sledimo skalnemu, pogosto poraščenemu grebenu in izpostavljenim prehodom v občasno strmih travah in krušljivi grebenski rezi. Zima spremeni greben v občasno dolge odseke, kjer je dovolj gaziti in paziti na opasti. Drugod pa je potrebno pošteno plezati v zelo zahtevnem in izpostavljenem terenu.