Smeri: 1 Stečina (VI/V), 2 Bitka za neznano (VIII-/ VII-), 3 Nekoč so bili bojevniki ( V+/6 -), 3 a Helter Skelter (VII/VI), 4 Točno opoldne (V - / 5+), 5 Divji lovec – penzion Bavh (V/5)
Opis:
Divja in mračna severna stena Bavha je bila med plezalci še pred tremi desetletji neraziskano področje in večini neznana.
Gotovo so jo poznali lovci in gonjači, saj je predel pod njo idealno področje za divjad. Prav oni so levo ob skalni steni v strmih poraščenih vesinah Plešivca po gamsjih stečinah prvi poiskali prehod na greben.
Leta 1984 sta takrat mlada in avantur željna plezalca (Edo Kozorog in Igor Škamperle) steni snela tančico in odprla plezalno zgodovino le-te.
Deset let pozneje sta Gregor Kresal in Miha Kajzelj dodala še težjo novo smer po centralnem delu stene.
Z nastopom ledene dobe so bile splezane še tri zahtevne zimske smeri, od katerih gotovo izstopa smer Nekoč so bili bojevniki (Štefan Mlinarič in Tadej Golob). Vseh pet smeri je delo vrhunskih plezalcev, poleg dobre psihofizične pripravljenih plezalcev zahtevajo tudi ostale odlike plezalcev velikih sten.
Med pristopom pod steno Bavha se oko ustavi na navpični rjavi steni, ki tvori podnožje severne stene Bavha, imenovani Čljovc (čelo). Poleti je to povečini mokra skalna pregrada, v pravi zimi pa se spremeni v ledno pregrado, ovešeno s navpičnimi lednimi svečami in zavesami. Slapovi so visoki in zelo zahtevni, primeren cilj le za najbolj izkušene.
Dostop: Iz Loga pod Mangartom, po makadamski cesti skozi dolino Loške Koritnice do rampe (P) pred železnim mostom (okrog 2 km - možnost parkiranja) - pozimi se običajno pusti avto pri elektrarni (okrog 800 metrov z glavne ceste). Naprej po poti do zadnje kmetije, nasproti slapov pod Bavhom. Po mostičku čez Koritnico in navzgor po snežišču, levo od slapov iskajoč prehode v kotel (Čljovc) pod steno Plešivca in Bavha, okrog 1.5 do 2 h.
Ko ni snega, levo po lovskem prehodu v kotel pod steno.
Sestop: a) Z vrha Bavha lahko po jugovzhodnih pobočjih, dokler ne dosežemo v dolini pod sabo območje poletne poti, ki pelje iz prevala Čez Brežiče po dolini Bale (smer jug, jugozahod) v Bavšico, okrog 3 h. Iz Bavšice do glavne ceste v Klužah je še 4 km ceste, iz Kluž do Loga pod Mangartom še …km.
b) Z vrha Bavha lahko po grebenu na vrh Plešivca in navzdol po nekakšnem rebru do prevala Čez Brežiče (1980 m). Od tu naprej je več možnosti, plezalci morajo pozimi sami oceniti trenutno situacijo glede količine snega in nevarnosti plazov.
c) V Loško Koritnico, iskajoč prehode v območju poletne poti, v spodnjem delu je potrebno na izpostavljenih delih poti poiskati jeklenico, sicer je potrebno napraviti kakšen spust po vrvi, okrog 2.5 do 3 h.
č) Druga možnost za sestop v Koritnico je po pobočju in grapi ob steni Plešivca, potrebni sta vrvi 2 x 50 metrov za spust v grapo.
d) V območju poletne poti skozi Balo v Bavšico, okrog 3 h. Iz Bavšice do glavne ceste v Klužah je še 4 km ceste, iz Kluž do Loga pod Mangartom še …km.
Viri: Arhiv urednika, arhiv Alpi Giulie in obstoječa vodniška literatura
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Bojan Kurinčič, Darko Podgornik, Dejan Koren, Franc Malešič, Franci Savenc, Ivan Rejc, Marko Brdnik, Matic Obid, Milan Velikonja, Milivoj Bučan, Paolo Pezzolato, Romano Marka-Lukež, Tadej Golob, Tine Marenče, Tomo Kašca, Tone Škarja, Zlatko Koren…
Uredil: Peter Podgornik