Stene: Vzhodna stena, Severozahodna stena
Opis gore: Pred nami je stena na gorenjski strani Jalovca, ki je za razliko od Koritniške številčno bogatejša s sicer krajšimi, vendar zahtevnejšimi skalnimi smermi. Plezalci so skozi čas poiskali svoje prehode v vzhodni steni, nad običajno s snegom pokritim Ozebnikom, gotovo pa jih najbolj privlačil del stene v mejah drznega SV raza, ki loči vzhodno od severne stene. Dejansko premore mogočni Jalovec dve severni sten: tista, skrita v zatrepu Loške Koritnice je bila za uporabnike spleta že predstavljena. Pred nami je krajša, vršna severna stena nad prodi Velikega Kota, kjer nas v nažaganem SZ grebenu, ki se spušča z Jalovca proti Kotovemu sedlu, pozdravi še vrh in stena Malega Jalovca.
Po prvih uspešnih vzponih domačinov in njihovih varovancev so naše gore naskakovali nemško in italijansko govoreči plezalci. Ti so v začetku minulega stoletja na tej strani gore pustili nekaj pomembnih sledi. Medvojni in povojni generaciji slovenskih plezalcev so sledile mlajše vse do danes. Pogled na spisek smeri in avtorje le-teh priča o zanimivi, pisani mednarodni druščini plezalcev različnih generacij, ki so v minulem stoletju steni nad Tamarjem dale svoj pečat.
Ob markirani stezi se pod Kotovim sedlom, na prodih Velikega Kota, v zavetju pred plazovi pod velikim balvanom (1965 m) skriva novejši, lepo opremljen bivak, ki lahko nudi zatočišče štirim gornikom … Od koče v Tamarju je do bivaka pristopa za okrog tri ure. Načrt zanj je napravil naš vrhunski plezalec Miha Kajzelj, gonilna sila pri postavitvi je bil znan plezalec Janez Kunstelj, živeč v Kranjski gori .
Opozorilo: Cesta Rateče - Tamar je prevozna le do velikega parkirišča nasproti planiških skakalnic. Od tu je do Doma v Tamarju približno 4 kilometre markirane steze ali pa makadamske ceste, ki se vije skozi smrekov gozd, okrog 1 h hoje.
Uporabnike spletišča opozarjam, da je zaradi včasih nejasnih vrisov smeri v obstoječe črno-bele fotografije vprašljiv potek le-teh. Določeni vrisi so napravljeni iz skromnih opisov, skic in pripovedi plezalcev, zato so nekateri vrisi smeri zgolj informativnega značaja.
Mogoče je ob tako bogati zgodovini plezanja v stenah Jalovca kakšna smer izpadla iz seznama. Če je temu tako, je zato, ker je nisem nikjer zasledil. Vesel bom vseh novih informacij, dopolnil in popravkov, kar bo prispevek o Jalovcu še obagatilo.
POZOR; podor v SZ steni Jalovca-april 2023 Posnetek prikazuje območje velikega skalnega podora, do katerega je prišlo aprila 2023, v SZ steni Jalovca. Ker poteka v območju podora več plezalnih smeri je gibanje v tem predelu stene zelo NEVARNO.
Opozorilo velja tudi za ljubitelje smučanja, podor je močno spremenil teren pod steno in s tem marsikomu pokvaril pomladno smuko …