Smeri: 6c Tenzor napetosti (V/5), 7 Bele sanje (VI/V+)
Opis: Izraziti vrh v grebenu desno od Velikega vrha. V zmedi in raznolikosti poimenovanja vrhov nad Možnico sem uporabil zapiske Henrika Tume, ki je približno pred sto leti skupaj z domačini, poznavalci teh krajev, preučeval in verjetno najbolj točno navedel imena vrhov in ostalih predelov Možniških gora, kar so med pripravo prispevka potrdili potomci nekdanjih lovcev, kozarjev...
Po znanih podatkih premore severna stena Vrha polic le eno smer, okrog katere je bilo verjetno izrečeno par nepotrebnih besed. Eni smo bili veseli, da smo pravočasno pobegnili iz nje pred močnim sneženjem in plazovi, drugi so bili srečni, ker so naleteli na dobre razmere in smer preplezali. Plezanje pozimi pa je odvisno od trenutnih razmer, ki so lahko zelo različne.
Vsekakor gre za zahtevno smer, ki je z leti postala ena lepših snežno lednih klasik pri nas.
Dostop:
Po novem stoji (okrog 1,5 km naprej od glavne ceste) na poti v Možnico zaklenjena rampa. Ker je tam zelo malo prostora za parkirati je pametneje, da se pusti vozilo na gruščnatem parkirišču (599 m) ob odcepu iz glavne ceste (Bovec – Predel). Sledimo makadamski cesti po in ob kateri je speljana markirana pot, ki pelje na Jerebico. Po cesti do konca in naprej po stezi/koritu do pod markantne grape. Najprej po produ in grapi, ki se višje razcepi v dve grapi. Sledimo desni pod severno steno Vrha Polic, okrog 2.5 h.
Sestop: - Po markirani poti, ki poteka kmalu za grebenom. Levo na Veliki vrh in naprej proti dolini (glej sestop z Velikega vrha).
- Lahko sestopamo po brezpotju (proti jugu) pod vršno – zahodno steno Velikega vrha in nižje, kjer se južni greben Velikega vrha zaključi, dosežemo pot , ki pelje v Bovec, okrog 2 do 3 h.
- Mogoč je tudi spust po vrvi in plezanje navzdol ob smeri, dol gledano po kotu desno od smeri. V smeri sestopa naj bi bila urejena sidrišča za spuste?
Opozorilo: Glede na dolžino spuščanja in možne sitnosti, ki se rade pripetijo pri tovrstnih manevrih, bi to možnost uporabil bolj v skrajnem primeru umikanja iz stene…
Viri:
Arhiv urednika, obstoječa vodniška literatura in arhiv Osrednje knjižnice Srečka Vilharja iz Kopra – domoznanski oddelek.
Pri zbiranju podatkov so pomagali: Andrej Fratnik, Blaž Stres, Darko Podgornik, Davorin Bastjančič, Dean Kovač, Dragan Grce, Dragan Markovič, Franci Savenc, Iztok Ipavec, Igor Skočir, Igor Zlodij, Lado Mrakič, Marko Gasparič, Marko Humar, Marko Kern, Miha Kajzelj, Milan Velikonja, Nejc in Rok Kurinčič, Paolo Pezolatto, Peter Mežnar, Robert Rot, Romano Marka - Lukež, Simon Markočič, Štefan Mlinarič, Tomaž Kašca, Tone Škarja, Vladimir Habjan, Zlatko Koren….
Uredil: Peter Podgornik